Pieluchy Tetrowe - jak je wybrać? 0
Pieluchy Tetrowe - jak je wybrać?

Kto by pomyślał, że wybór tetry do wielopieluchowania może być aż tak trudny… Tetra klasyczna bielona, niebielona, birdseye, gramatura 140 GSM czy 180 GSM? Już spieszę z wyjaśnieniem... 

Po pierwsze... Jaki rozmiar?
Jeśli planujesz „tetrowe origami” czyli składać tetrę w samolot/latawiec to poniżej znajdziesz sugerowane rozmiary tetry dla poszczególnych przedziałów wagowych dzieci.Jeśli pieluszka wydaje Ci się już za mała na tzw „samolot” możesz złożyć ją w prostokąt i wykorzystać jako zwykły wkład chłonny.

Sposób obszycia
Do wyboru mamy obszycie pieluszki overlockiem lub obszycie z podwinięciem. Pierwsza opcja sprawia, że w miejscu gdzie spotyka się kilka warstw krawędzi pieluszki (jak np. w „samolocie” na pleckach) nie zbierze się dodatkowa i niepotrzebna warstwa materiału (która może ale nie musi być niewygodna dla dziecka, wszystko oczywiście zależy od sposobu składania).

Sposób tkania
Tutaj rozróżniamy przede wszystkim tetrę klasyczną i pieluszki birdseye. Klasyczna jest tkana w tzw. kwadraty, im luźniej tkana tym gramatura jest niższa, a chłonność słabsza. Pieluszka birdseye utkana jest z zasady ciasno w małe romby czy jak nazwa wskazuje oczy ptasie. Sposób tkania Birdseye sprawia, że jest ona dużo bardziej chłonna (lepiej rozprowadza wilgoć) i mniej się wykurcza. Bardzo dobrej jakości, tkana w Polsce tetra Zufizo wykurcza się w idealny kwadrat, jest miękka i obszyta overlockiem. Według mnie spełnia wszystkie najważniejsze cechy pieluszki idealnej.

Bielona czy niebielona...
Tetra niebielona ma w sobie naturalne olejki, a bielona poprzez obróbkę chemiczną włókien została ich pozbawiona. Ta pierwsza po wielu praniach również będzie śnieżnobiała. Niebielona jest bardziej ekologiczna ze względu na krótszy proces obróbki i mniejszą ilość wody potrzebnej do jej produkcji. Jednak potrzebuje ona co najmniej 2 razy więcej prań niż tetra biała aby nabrać pełnej chłonności. Jedna i druga jest w pełni bezpieczna dla Twojego dziecka. Tip: Aby przyspieszyć nabieranie chłonności, można wymoczyć pieluszkę przez kilka godzin w misce z płynem do mycia naczyń (nie balsamem) co wytrąci naturalnie występujące olejki, które zmniejszają chłonność.

Jaka gramatura?

140 GSM: Jest to minimalna sensowna gramatura tetry, którą można stosować do wielopieluchowania. Jest to optymalna grubość pieluszki dla dzieci siusiających niedużo ale często- tu nastawiamy się na częste zmiany. Dzięki temu, że pieluszka nie jest gruba Twojemu dziecku będzie w niej wygodnie. Idealnie nadaje się dla noworodków. W Wieloszopie o tej gramaturze znajdziecie: tetrę niebieloną marki Dziobak oraz bieloną marki Rodzina Eko.

160 GSM: W tej gramaturze mamy dostępne pieluszki o splocie Birdseye. Są niewiele grubsze od klasycznej 140 GSM ale dużo bardziej chłonne. Nadają się dla sporo siusiających dzieci. Jeśli zależy nam na dużej chłonności i małym pakiecie to jest idealne rozwiązanie.

180/185 GSM: Ta tetra jest grubsza i bardziej chłonna. Będzie odpowiednia dla dzieci, które siusiają rzadziej i więcej naraz. Nada się także na drzemki, wyjścia lub inny czas, w którym potrzebujemy „potrzymać” dziecko troszkę dłużej w jednej pieluszce. Tutaj z czystym sumieniem mogę polecić tetrę Alimanii, którą łatwo się składa, jest bardzo chłonna, na oko wcale nie taka gruba i do tego śliczna.

215 GSM: To największy grubasek wśród tetr, jednocześnie najbardziej chłonny. Nie nadaje się dla maluszka ponieważ robiłaby zbyt duży pakiet na pupce, dlatego dostępna jest tylko w rozmiarze 70 oraz 80 marki Dziobak.

100 GSM: Zaraz zaraz… Czy ja wyżej nie napisałam, że 140 GSM to minimalna sensowna gramatura do pieluchowania? Taak… Ale od każdej reguły jest wyjątek i tutaj wyjątkiem jest Luksusowa Tetra od Puppi, która dzięki wyjątkowemu sposobie tkania jest równie chłonna jak standardowa tetra będąc przy tym bardzo cieniutka. Jest to najmiększa i najmilsza tetra jaką miałam w ręku. Nawet po wielu praniach nadal jest bardzo przyjemna. Na pierwszy rzut oka przypomina trochę muślin.

Jak widać, rodzajów tetr jest bardzo dużo. Warto podejść do wyboru świadomie i zastanowić się nad potrzebami Twojego dziecka. Jeśli nadal jest to dla Ciebie trudne- pisz do mnie śmiało. Na pewno pomogę!

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl