Pieluchowa Wyprawka Noworodkowa 0
Pieluchy Wielorazowe dla Noworodka

Bardzo często piszecie do nas z pytaniem „Co kupić na początek?
Pomyślałam, że napiszę dla Was artykuł opisujący listę niezbędnych rzeczy do rozpoczęcia przygody z pieluszkami wielorazowymi. Artykuł oparty jest o moje osobiste doświadczenia oraz rozmowy z moimi Klientkami.  

Aby artykuł nie był zbyt obszerny skupię się dzisiaj na rozmiarze noworodkowym tzw. NB
Zasady wyboru pieluszek można analogicznie stosować dla wszystkich rozmiarów, jednak NB rządzi się swoimi prawami i systemy wielopieluchowania dla dzieci w tym wieku różnią się nieco od systemów stosowanych u dzieci starszych. Na samym początku uściślę, że rozmiar NB odnosi się do dzieciątek w przedziale wagowym od 3 do ok 6 kg. Wszystko oczywiście jest zależne od budowy dziecka i te zakresy wagowe mogą się u poszczególnych dzidziusiów trochę różnić.

PIELUCHOWANIE DZIENNE
Przy rozmiarze noworodkowym najczęściej wybierane systemy to:

Otulacz + tetra/inne rodzaje wkładów chłonnych
Otulacz to nieprzemakalna warstwa zewnętrzna pieluszki, która może być wykonana z PUL lub wełny.

Otulacze PUL po każdym użyciu wrzucamy do prania (chyba, że po wymianie tetry otulacz jest suchy, wtedy możemy użyć go ponownie) dlatego trzeba mieć ich więcej niż otulaczy wełnianych.

Otulacze wełniane po użyciu wietrzymy dlatego możemy mieć ich mniej. Po kilku godzinach wietrzenia, jeśli otulacz jest suchy i pachnie neutralnie, jest gotowy do ponownego użycia. Więcej na temat wełny i lanoliny znajdziecie tutaj: CLICK.



Wkłady Chłonne
Na rynku jest ogromny wybór wkładów chłonnych dlatego czasem ciężko się połapać. Według mnie bardzo dobrym wyborem dla noworodka będzie po prostu tetra (min 140gsm). Na początek należy uzbroić się w rozmiar 50x50, a powyżej 4,5 kg można już celować w 60x60. W Wieloszopie mamy bardzo dobre tetry od polskich producentów. Warto kupić różne rodzaje tetry aby przetestować co Wam najbardziej przypasuje. Do tetry można dokupić tzw boostery, które układamy w „strategicznym” miejscu. Zwiększą nam chłonność, jednocześnie nie zwiększając pakietu na pupce dziecka (to bardzo ważne aby było mu wygodnie, dlatego warto wybierać rozwiązania, które są zgrabne i jak najcieńsze). Więcej o tetrze znajdziesz tu: CLICK

Alternatywą dla tetry są np. Evoflaty lub Binkifoldy. Jest to rozwiązanie droższe od tetry ale dużo bardziej wygodne (zakłada się szybciej i łatwiej) oraz dużo bardziej chłonne przy jednoczesnym zachowaniu zasady „małego pakietu”.

AIO (All in One) – Wszystko w jednym
W Wieloszopie dostępne są AIO noworodkowe od Bee3, Kokosi oraz Rasppies. Każdą z tych marek mogę polecić z czystym sumieniem. PUL w tych pieluszkach jest mięciutki, a same pieluszki są bardzo zgrabne i idealnie pasują na małe pupki. Pieluszkę AIO od razu po użyciu wrzucamy w całości do prania. Jest to najłatwiejszy ale i najdroższy system pieluszkowy, dlatego niewielu rodziców się na niego decyduje przy rozmiarze NB (Inaczej sprawa ma się w rozmiarze OS ale o tym w następnym wpisie). Warto jednak mieć kilka sztuk AIO na wyjścia np. do lekarza i inne sytuacje, w których chcemy pieluchę zmienić szybko i łatwo, a także gdy potrzebujemy trochę większej chłonności. Tutaj chciałabym też zwrócić uwagę na to, że AIO bardzo dobrze sprawdzają się u osób, które używają suszarki bębnowej. Bez niej w okresie jesiennym potrafią niestety schnąć bardzo długo.

EasyMe od Magabi
Na podobnej zasadzie jak AIO działają pieluszki EeasyMe. Są o tyle bardziej ekonomiczne, że z otulacza można wyjąć zużyty wkład (wpinany na specjalną napkę, w AIO jest wszyty na stałe) i wymienić go na czysty. EasyMe swoim wyglądem bardzo przypominają pieluszki jednorazowe, dlatego są doskonałym wyborem dla osób, które cenią sobie wygodę. Mają podwójny PUL (a to zmniejsza ryzyko przecieków) i są zapinane na rzep (to świetne rozwiązanie dla początkujących wielorodziców). Dla małego noworodka celowałabym w rozmiar 1, jeśli spodziewasz się dzidziusia powyżej 4 kg można spokojne celować w rozmiar 2/3

 
PIELUCHOWANIE NOCNE
Jeśli zmian nocnych jest bardzo dużo bo dziecko co chwila robi kupkę można stosować te same systemy co w dzień. Jeśli jednak chcemy trochę dłużej pospać, a pieluszkę zmienić rzadziej najlepszym i najbardziej niezawodnym rozwiązaniem będą gatki lub longi wełniane i formowanki.

Gatki/Longi wełniane + formowanki

Gatki
i longi wełniane można stosować zamiennie. Przy noworodku myślę jednak, że wygodniejsze będą gatki ze względu na łatwość zakładania ich. Noworodek jest dosyć wiotki i wciskanie na niego longów w środku nocy może być czasem frustrujące. Jednak warto przemyśleć tę opcję szczególnie przy dzieciach urodzonych zimą. Nóżki otulone wełną będą cieplutkie przez całą noc, a my nie martwimy się czy nasze dziecię zmarznie.
Gatki/longi mogą być uszyte z wełny nowej lub recyklingowej (tj. ze swetrów zwykle pochodzących z second-handów). Produkty dostępne w Wieloszopie z wełny nowej to np. Disana lub ManyMonths, a z wełny recyklingowej są Florki, Philip Cynamon, Re-Gatki i Gucio Manufaktura. Nie musimy martwić się o niehigieniczność produktów pochodzących z Second Handów. Producenci, którzy używają takich materiałów najpierw je wymrażają, a następnie piorą. Wy możecie je jeszcze dodatkowo wyoctować i ponownie wyprać przed kuracją lanolinową.
Formowanki w rozmiarze NB mogą być zapinane na napki/rzepy bądź wiązane na troczki. Każda z tych opcji jest w porządku i sprawdza się rodzicom. Jedne formowanki są bardziej chłonne, inne mniej. Dobrym rozwiązaniem na noc są również wyżej już wspomniane Evoflaty i Binkifoldy.

ILE TYCH PIELUCH???

Biorąc pod uwagę pranie co 2 dzień: optymalna ilość otulaczy PUL to 8-10 sztuk, wełnianych 6. Warstw chłonnych proponowałabym mieć minimum 20. Do tego np. 2-3 pieluszki AIO/EeasyMe. Jeśli chcemy używać tylko AIO to musimy mieć ich minimum 20. EasyMe 10 + 10 dodatkowych wkładów. Ilości oczywiście są zależne od potrzeb Twojego dziecka. Jedno dziecko ma dziennie 8 zmian, inne 20… Tego dowiesz się dopiero po urodzeniu dzieciątka, a jeśli dziecko jest już na świecie warto policzyć ile razy dziennie zmieniacie pieluszkę. Jeśli jest to 8 pieluszek w koszu dziennie, wtedy ilość pieluszek wielorazowych w Waszym stosie powinno być ok 2,5 raza więcej. Czyli 8*2,5= 20.
Dodatkowo 2 pary gatek/longów i 6 formowanek na nocki.

Jeśli taka ilość okaże się niewystarczająca to zawsze można zrobić dodatkowe zakupy, jednak moim zdaniem jest to optymalna ilość na początek, jeśli będziecie wspierać się jednorazówkami.

Warto zaopatrzyć się jeszcze w co najmniej 2 worki PUL na brudne pieluszki. Będą niezbędne podczas wyjść. W domu pieluszki możesz przechowywać w zwykłym wiadrze lub również w worku PUL, który na pewno zajmuje mniej miejsca.

Na koniec podsumowanie naszej listy zakupowej pieluszek dla noworodka:

Nie musisz od razu kupować całego dużego zestawu, poniżej przedstawiam propozycję mini zestawu „testowego” ;)

Jeśli nadal masz problem i nie wiesz co wybrać dla Twojego dziecka zapraszam do kontaktu na IG lub Messengerze <3 Chętnie pomogę



Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl